Glimt skal vise seg fram på gressmatta i helga. Foto: Per-Inge Johnsen

Fotball, golf, formel-1 og mye mer – her er en helgeoversikt over sport 1. mai-helga

Skrevet av NTB
30.04.2021 12:45

NTB sportens helgeoversikt 1.-3. mai:

Lørdag 1/5:

FOTBALL: Treningskamper menn: Grorud – KFUM Oslo 13.00, Bryne – Jerv 15.00.

FOTBALL: Treningskamper kvinner: Arna-Bjørnar – Klepp 13.00, KIL/Hemne – Fløya 13.00, Stabæk – Øvrevoll Hosle 13.00, LSK Kvinner – Rosenborg 14.00, Røa – Kolbotn 14.00, Vålerenga – Lyn 15.00, Amazon Grimstad – Fart 16.00, Avaldsnes – Sandviken 16.00.

BADMINTON: EM i Kiev, Ukraina (til 2/5).

CURLING: VM kvinner i Calgary, Canada, grunnspillet (17.00): Sverige – Estland, Kina – Danmark, USA– Sør-Korea, Skottland – Tyskland, (22.00): Canada – Sveits, RCF (Russlands curlingforbund) – Italia, Danmark – Sverige, Tsjekkia – Estland, (03.00 søndag): Japan – Kina, Sør-Korea – Tyskland, RCF – Canada, USA – Italia.

FORMEL 1: Kvalifisering til Portugals Grand Prix i Portimão 16.00.

FRIIDRETT: VM stafetter i Chorzow, Polen, 1. dag: Finaler: 2 x 2 x 400 m blandet 21.08, hekkestafett blandet 21.58.

FRIIDRETT: Rekordløpet på Maarud i Sør-Odal, gateløp: 5 km menn 12.00, 5 km kvinner 12.30 (Karoline Grøvdal), halvmaraton 13.00 (Sondre Nordstad Moen). (registreres)

GOLF: PGA-turnering menn (6,9 mill. dollar) i Palm Harbor, Florida, 3. runde: Viktor Hovland og Kristoffer Ventura (avhenger av plassering). (tekst)

[annonse]
GOLF: Tenerife Open (1,5 mill. euro), europatour menn i Costa Adeje, Spania (til 2/5).

GOLF: LPGA-turnering kvinner (1,6 mill. dollar) i Singapore (til 2/5).

HÅNDBALL: Europacupen kvinner, finale 1. kamp: Málaga (Spania) – Lokomotiva Zagreb (Kroatia) 19.00.

ISHOCKEY: Swedish Hockey League (SHL), finale 1. kamp (best av 7): Växjö – Rögle 15.15.

ROING: Verdenscup (1 av 3) i Zagreb, Kroatia, 2. dag, semifinaler og oppsamlingsheat (med Kjetil Borch i singlesculler og dobbeltfirer (Martin Helseth, Erik André Solbakken, Jan Oscar Stabe Helvig, Olaf Tufte). (tekst)

SANDVOLLEYBALL: Verdensserien (4 stjerner) i Cancun, Mexico, 3. turnering i boble (til 2/5).

SJAKK: Turnering (5 av 10) i Champions Chess Tour (hurtigsjakk), finale 1. dag fra 19.00. Også kamp om 3.-plass. (tekst9

SNOOKER: VM i Sheffield, England (til 3/5).

SYKLING: Tour de Romandie i Sveits, verdenstouren menn (17 av 33): 4. etappe, 161,6 km Sion – Thyon.

TENNIS: Internasjonale turneringer (til 2/5): ATP-turneringer menn i München, Tyskland (grus, ATP 250, med Casper Ruud) og Estoril, Portugal (grus, ATP 250). (tekst hvis Ruud fortsatt er med).

FOTBALL: Engelsk Premier League menn (34. runde): Crystal Palace – Manchester C. 13.30, Brighton – Leeds 16.00, Chelsea – Fulham 18.30, Everton – Aston Villa 21.00. (tekster)

FOTBALL: Engelsk mesterskapsserie (45. runde, 16.00): Birmingham – Cardiff, Brentford – Watford, Huddersfield – Coventry, Luton – Middlesbrough, Millwall – Bristol C., Norwich – Reading, Preston – Barnsley, Rotherham – Blackburn, Sheffield W. – Nottingham Forest, Stoke – Queens Park Rangers, Swansea – Derby, Wycombe – Bournemouth.

FOTBALL: Engelsk 1. divisjon menn (45. runde, 16.00): Accrington – Charlton, Bristol R. – Crewe, Burton – Gillingham, Fleetwood – MK Dons, Hull – Wigan, Northampton – Blackpool, Peterborough – Lincoln, Plymouth – Sunderland, Rochdale – Doncaster, Shrewsbury – Oxford, Swindon – Ipswich, AFC Wimbledon – Portsmouth.

FOTBALL: Engelsk 2. divisjon menn (45. runde, 16.00): Barrow – Southend, Bolton – Exeter, Bradford – Scunthorpe, Colchester – Salford, Forest Green – Tranmere, Grimsby – Port Vale, Leyton Orient – Carlisle, Mansfield – Oldham, Newport – Cheltenham, Stevenage – Crawley, Walsall – Morecambe.

FOTBALL: Skotsk eliteserie menn (36. runde, 16.00): Øvre halvdel: Hibernian – St. Johnston, Livingston – Aberdeen. Nedre halvdel: Dundee U. – Ross County, Motherwell – Kilmarnock, St. Mirren – Hamilton.

FOTBALL: Tysk cup menn, semifinale: Borussia Dortmund – Holstein Kiel 20.30. (tekst)

FOTBALL: Italiensk Serie A menn (34. runde): Hellas Verona – Spezia 15.00, Crotone – Inter 18.00, Milan – Benevento 20.45. (tekst)

FOTBALL: Italiensk Serie A kvinner (19. runde, 15.00): Napoli – San Marino 12.30, Hellas Verona – Sassuolo, Roma – Milan.

FOTBALL: Fransk 1. divisjon menn (35. runde): Paris Saint-Germain – Lens 17.00, Lille – Nice 21.00.

FOTBALL: Fransk 1. divisjon kvinner (utsatt kamp): Issy – Paris FC 14.30.

[annonse]
FOTBALL: Spansk 1. divisjon menn (34. runde): Eibar – Alavés 14.00, Elche – Atlético Madrid 16.15, Huesca – Real Sociedad 18.30, Real Madrid – Osasuna 21.00. (tekst)

FOTBALL: Spansk 1. divisjon kvinner (28. runde, 12.00): Eibar – Tenerife 11.00, Atlético Madrid – Rayo Vallecano, Real Sociedad – Santa Teresa, Logroño – Betis 14.00.

FOTBALL: Portugisisk 1. divisjon menn (30. runde, 19.00): Gil Vicente – Farense 16.30, Portimonense – Rio Ave, Santa Clara – Boavista, Sporting Lisboa – Nacional 21.30.

FOTBALL: Nederlandsk æresdivisjon menn (31. runde, 20.00): Heracles – Venlo 16.30, Fortuna Sittard – Twente 18.45, Vitesse – Zwolle, Waalwijk – AZ Alkmaar, Utrecht – Willem II 21.00.

FOTBALL: Belgisk 1. divisjon menn, sluttspillet (1. runde): Europacupkvalifisering: Oostende – Standard Liège 20.45. Kvalifisering til 1. divisjon, 1. kamp: Seraing – Waasland-Beveren 18.30.

FOTBALL: Tyrkisk eliteserie menn (39. runde): Besiktas – Hatayspor 19.30.

FOTBALL: Sveitsisk eliteserie menn (32. runde): Vaduz – Luzern 18.15, Basel – St. Gallen 20.30.

FOTBALL: Østerriksk cup menn, finale i Klagenfurt: LASK – Salzburg 20.30.

FOTBALL: Allsvenskan menn (4. runde): Sirius – Kalmar 15.00, Hammarby – Häcken 17.30.

FOTBALL: Allsvenskan kvinner (3. runde): Hammarby – KIF Örebro 14.00.

FOTBALL: Major League Soccer (MLS), grunnserien: New York Red Bulls – Chicago Fire 19.00, Real Salt Lake – Sporting Kansas City 20.00, CF Montréal – Columbus Crew 21.00 (i Fort Lauderdale, Florida), Houston Dynamo – Los Angeles FC 21.30, New England Revolution – Atlanta United 01.00 (søndag), Orlando City – Cincinnati 01.30, Philadelphia Union – New York City 01.30, Dallas – Portland Timbers 02.00, Minnesota United – Austin 02.00, San Jose Earthquakes – DC United 05.00.

TRAV: Bergen 13.50 (V5, V75, V4, DD). Biri 19.10 (V65, V5, DD). V4 Xpress 20.50 (Biri/Solvalla).

Natt til søndag:

BASKETBALL: National Basketball Association (NBA), grunnserien: Charlotte Hornets – Detroit Pistons 01.00 (søndag), Houston Rockets – Golden State Warriors 01.30, Atlanta Hawks – Chicago Bulls 02.00, Cleveland Cavaliers – Miami Heat 02.00, Minnesota Timberwolves – New Orleans Pelicans 02.00, Oklahoma City Thunder – Indiana Pacers 02.00, Orlando Magic – Memphis Grizzlies 02.00, Dallas Mavericks – Washington Wizards 03.00., LA Clippers – Denver Nuggets 04.00, Utah Jazz – Toronto Raptors 04.00.

ISHOCKEY: National Hockey League (NHL), grunnserien: Boston Bruins – Buffalo Sabres 19.00, Detroit Red Wings – Tampa Bay Lightning 21.00, Carolina Hurricanes – Columbus Blue Jackets 01.00 (søndag), Montreal Canadiens – Ottawa Senators 01.00, New York Islanders – New York Rangers 01.00, Philadelphia Flyers – New Jersey Devils 01.00, Toronto Maple Leafs – Vancouver Canucks 01.00, Washington Capitals – Pittsburgh Penguins 01.00, Chicago Blackhawks – Florida Panthers 02.00, Colorado Avalanche – San Jose Sharks 02.00, Minnesota Wild – St. Louis Blues 02.00, Nashville Predators – Dallas Stars 02.00, Anaheim Ducks – Los Angeles Kings 04.00, Arizona Coyotes – Vegas Golden Knights 04.00, Edmonton Oilers – Calgary Flames 04.00.

Søndag 2/5:
FOTBALL: Treningskamper menn: Mjøndalen – Lillestrøm 14.00, Sogndal – Raufoss 14.00, Strømsgodset – Fredrikstad 14.00, Sarpsborg – Odd 15.00, Stabæk – HamKam 15.00, Start – Sandefjord 15.00, Molde – Bodø/Glimt 15.30, Kristiansund – Aalesund 16.00, Ranheim – Rosenborg 16.00, Ull/Kisa – Strømmen 16.00, Åsane – Brann 16.00, Viking – Haugesund 18.00. (tekst og evt. samlesak)

FOTBALL: Treningskamper kvinner: KIL/Hemne – Fløya 11.30.

CURLING: VM kvinner i Calgary, Canada, grunnspillet (17.00): Tsjekkia – Danmark, Skottland – Kina, Sveits – Estland, Sverige – Japan, (22.00): Sør-Korea – Skottland, USA – Canada, Tyskland – Italia, Estland – RCF (Russlands curlingforbund), (03.00 mandag): Kina – Sverige, Sør-Korea – Italia, Tsjekkia – Japan, Sveits – Danmark.

FORMEL 1: Portugals Grand Prix i Portimão 16.00 (VM-runde 3 av 23).

FRIIDRETT: VM stafetter i Chorzow, Polen, 2. dag: Finaler: 4 x 400 m blandet 19.20, 4 x 100 m menn 19.35, 4 x 100 m kvinner 19.46, 4 x 200 m kvinner 19.59, 4 x 200 m menn 20.13, 4 x 400 m kvinner 20.26, 4 x 400 m menn 20.42.

GOLF: PGA-turnering menn (6,9 mill. dollar) i Palm Harbor, Florida, 4. runde: Viktor Hovland og Kristoffer Ventura (avhenger av plassering). (tekst)

HÅNDBALL: EM-kvalifisering menn, gruppe 6 (6. og siste runde, 18.00): Hviterussland – Latvia (i Minsk), Norge – Italia (i Valmiera, Latvia). (tekst)

ROADRACING: Spanias Grand Prix i Jerez (VM-runde 4 av 19): Moto3 11.00, Moto2 12.20, MotoGP 14.00.

ROING: Verdenscup (1 av 3) i Zagreb, Kroatia, 3. dag: Finaler (med Kjetil Borch i singlesculler og dobbeltfirer Martin Helseth, Erik André Solbakken, Jan Oscar Stabe Helvig, Olaf Tufte). (tekst)

SJAKK: Turnering (5 av 10) i Champions Chess Tour (hurtigsjakk), finale 2. dag fra 19.00. Også kamp om 3.-plass. (tekst)

SYKLING: Tour de Romandie i Sveits, verdenstouren menn (17 av 33): 5. og siste etappe, 16,9 km tempo Fribourg – Fribourg.

TENNIS: Madrid Open (grus) i Spania (til 9/5): ATP Masters 1000 menn og WTA 1000 kvinner.

FOTBALL: Mesterligaen kvinner, semifinaler 2. kamp: Barcelona (Spania) – Paris Saint-Germain (Frankrike) 12.00 (1-1), Chelsea (England) – Bayern München (Tyskland) 13.30 (1-2). (tekster)

FOTBALL: Engelsk Premier League menn (34. runde): Newcastle – Arsenal 15.00, Manchester U. – Liverpool 17.30, Tottenham – Sheffield U. 20.15. (tekster)

FOTBALL: Engelsk superliga kvinner (21. runde, 15.00): Aston Villa – West Ham 13.30, Everton – Arsenal 14.00, Bristol C. – Manchester U., Reading – Brighton, Manchester C. – Birmingham 16.00.

FOTBALL: Skotsk eliteserie menn (36. runde): Øvre halvdel: Rangers – Celtic 13.00.

FOTBALL: Italiensk Serie A menn (34. runde, 15.00): Lazio – Genoa 12.30, Bologna – Fiorentina, Napoli – Cagliari, Sassuolo – Atalanta, Udinese – Juventus 18.00, Sampdoria – Roma 20.45.

FOTBALL: Italiensk Serie A kvinner (19. runde, 12.30): Fiorentina – Bari, Juventus – Florentia, Inter – Empoli 15.00.

FOTBALL: Fransk 1. divisjon menn (35. runde, 15.00): Bordeaux – Rennes 13.00, Brest – Nantes, Dijon – Metz, Lorient – Angers, Nîmes – Reims, Montpellier – Saint-Étienne 17.05, Monaco – Lyon 21.00.

FOTBALL: Spansk 1. divisjon menn (34. runde): Valladolid – Betis 14.00, Villarreal – Getafe 16.15, Granada – Cádiz 18.30, Valencia – Barcelona 21.00. (tekst)

FOTBALL: Spansk 1. divisjon kvinner (28. runde, 11.30): Deportivo La Coruña – Madrid CFF, Valencia – Espanyol, Real Madrid – Huelva 12.00, Levante – Sevilla 13.30. Utsatt (pga. mesterligasemifinale): Barcelona – Athletic Bilbao.

FOTBALL: Nederlandsk æresdivisjon menn (31. runde, 14.30): ADO Den Haag – Feyenoord 12.15, Ajax – Emmen, Groningen – Sparta Rotterdam, PSV Eindhoven – Heerenveen 16.45.

FOTBALL: Belgisk 1. divisjon menn, sluttspillet (1. runde): Mesterskapsgruppen: Brugge – Anderlecht 18.30. Europacupkvalifisering: Gent – Mechelen 16.00.

FOTBALL: Tyrkisk eliteserie menn (39. runde, 15.00): Antalyaspor – Göztepe, Denizlispor – Rizespor, Konyaspor – Karagümrük, Gençlerbirligi – Galatasaray 19.30.

FOTBALL: Sveitsisk eliteserie menn (32. runde, 16.00): Servette – Young Boys, Sion – Lausanne, Zürich – Lugano.

[annonse]
FOTBALL: Allsvenskan menn (4. runde, 15.00): Halmstad – IFK Göteborg, Örebro – IFK Norrköping, Östersund – Varberg, AIK – Elfsborg 17.30.

FOTBALL: Allsvenskan kvinner (3. runde, 15.00): Djurgården – AIK, Eskilstuna United – Rosengård, Vittsjö – Häcken. Utsatt pga. koronasmitte: Linköping – Piteå.

FOTBALL: Dansk superliga menn, sluttspillet (6. runde): Mesterskapsgruppen: Randers – Brøndby 16.00, Midtjylland – Nordsjælland 18.00. Nedrykksgruppen: Sønderjyske – OB 14.00.

FOTBALL: Finsk eliteserie menn: KuPS – HJK 17.30.

FOTBALL: Major League Soccer (MLS), grunnserien: Nashville SC – Inter Miami 19.00, Seattle Sounders – Los Angeles Galaxy 03.00 (mandag), Vancouver Whitecaps – Colorado Rapids 04.00 (i Sandy, Utah).

TRAV: Leangen 18.15 (V65, V5, DD). V4 Xpress 17.08 (Leangen/Vaggeryd).

Natt til mandag:
BASKETBALL: National Basketball Association (NBA), grunnserien: Milwaukee Bucks – Brooklyn Nets 21.30, Boston Celtics – Portland Trail Blazers 01.30 (mandag), Charlotte Hornets – Miami Heat 02.00, Dallas Mavericks – Sacramento Kings 02.00, Houston Rockets – New York Knicks 02.00, Oklahoma City Thunder – Phoenix Suns 02.00, San Antonio Spurs – Philadelphia 76ers 02.00, Los Angeles Lakers – Toronto Raptors 04.00.

ISHOCKEY: National Hockey League (NHL), grunnserien: Detroit Red Wings – Tampa Bay Lightning 21.00.

Mandag 3/5:
CURLING: VM kvinner i Calgary, Canada, grunnspillet (17.00): Estland – USA, Sveits – Japan, Sverige – Skottland, Tyskland – Canada, (22.00): Italia – Skottland, Danmark – RCF (Russlands curlingforbund), Canada – Sør-Korea, Kina – Tsjekkia, (03.00 tirsdag): Sverige – Tsjekkia, Tyskland – Estland, Kina – Sveits, Danmark – USA.

ISHOCKEY: Landskamp menn i Malmö: Sverige – Norge 20.00. (tekst)

ISHOCKEY: Swedish Hockey League (SHL), finale 2. kamp (best av 7): 1.-rangert – 2.-rangert 20.00.

SKI: Sveriges skiforbund presenterer landslagstropper for 2021/22-sesongen i flere grener 13.00.

FOTBALL: Engelsk Premier League menn (34. runde): West Bromwich – Wolverhampton 19.00, Burnley – West Ham 21.15.

FOTBALL: Tysk 1. Bundesliga menn (fra 29. runde): Mainz – Hertha Berlin 18.00. (tekst)

FOTBALL: Tysk 2. Bundesliga menn (fra 28. runde): Fortuna Düsseldorf – Karlsruhe 20.30.

FOTBALL: Italiensk Serie A menn (34. runde): Torino – Parma 20.45.

FOTBALL: Spansk 1. divisjon menn (34. runde): Sevilla – Athletic Bilbao 21.00. (tekst)

FOTBALL: Tyrkisk eliteserie menn (39. runde, 15.00): Basaksehir – Ankaragücü, Kasimpasa – Alanyaspor, Malatyaspor – Kayserispor, Fenerbahçe – Erzurumspor 19.30, Gaziantep – Sivasspor 19.30.

FOTBALL: Allsvenskan menn (4. runde, 18.30): Djurgården – Malmö, Mjällby – Degerfors.

FOTBALL: Dansk superliga menn, sluttspillet (6. runde): Mesterskapsgruppen: FC København – AGF 19.00.

FOTBALL: Finsk eliteserie menn (17.30): HIFK – Haka, Honka – Mariehamn, Lahti – Inter, Oulu – Ilves, SJK – KTP.

TRAV: Jarlsberg 11.35 (fransk lunsj, V5, DD), Klosterskogen 18.55 (V65, V5, DD).

BASKETBALL: National Basketball Association (NBA), grunnserien (01.00 tirsdag): Detroit Pistons – Orlando Magic, Washington Wizards – Indiana Pacers, New Orleans Pelicans – Golden State Warriors 01.30, Atlanta Hawks – Portland Trail Blazers 02.00, Chicago Bulls – Philadelphia 76ers 03.00, Memphis Grizzlies – New York Knicks 03.00, Los Angeles Lakers – Denver Nuggets 04.00, Utah Jazz – San Antonio Spurs 04.00.

ISHOCKEY: National Hockey League (NHL), grunnserien (01.00 tirsdag): Buffalo Sabres – New York Islanders, Carolina Hurricanes – Chicago Blackhawks, Columbus Blue Jackets – Nashville Predators, Florida Panthers – Dallas Stars, Montreal Canadiens – Toronto Maple Leafs, New Jersey Devils – Boston Bruins, New York Rangers – Washington Capitals, Ottawa Senators – Winnipeg Jets, Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins, Minnesota Wild – Vegas Golden Knights 02.00, St. Louis Blues – Anaheim Ducks 02.00, Arizona Coyotes – Los Angeles Kings 04.00, Vancouver Canucks – Edmonton Oilers 04.00, San Jose Sharks – Colorado Avalanche 04.30.

[annonse]

Debatt
Bodø Nu oppfordrer leserne til saklig debatt!
Tenk over hva man skriver og vis hensyn. Kommentarfeltet overvåkes av våre moderatorer. Grove overtredelser av normal debattskikk kan straffes med utestengelse.